Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερώνυμος στις 7 Δεκεμβρίου 2015 δέχθηκε στα γραφεία της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών ολιγομελή αντιπροσωπεία πολιτικών του Δανικού Κοινοβουλίου με επικεφαλής τον Λουθηρανό Επίσκοπο Κοπεγχάγης κ. Peter Skov-Jakobsen προκειμένου να συζητήσουν σχετικά με την προσφυγική κρίση. Την αντιπροσωπεία αποτελούσαν ο αιδεσιμότατος Niels Nymann Eriksen, η κ. Mette Bock, βουλευτής της Liberal Alliance, η κ. Karen Johanne Klint, βουλευτής των Social Democrats, η κ. Margrete Auken, μέλος του Ευρωκοινοβουλίου, ο κ. Dan Biswas και ο κ. Kenneth Brant Hansen από την οργάνωση Faros καθώς και η κ. Laura Friis Wang, δημοσιογράφος. Στην συνάντηση παρεβρέθησαν ο Πρόεδρος του “Κέντρου”, Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως κ. Αθηναγόρας ο Διευθυντής, Αρχιμ. Χρυσόστομος Συμεωνίδης, η Προϊσταμένη του Οικουμενικού Προγράμματος Προσφύγων κ. Ευθαλία Παππά και οι συνεργάτες του “Κέντρου” κ. Ευαγγελία Δουρίδα και κ. Ζακία Άκρα. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας η αντιπροσωπεία επισκέφθηκε τα γραφεία του Οικουμενικού Προγράμματος Προσφύγων.
![](https://synyparxis.org/wp-content/uploads/2018/02/09122015_danoi_2-e1521459873950.jpg)